78 – 600 Wałcz ul. Budowlanych 9

Szukaj
Close this search box.

Technologia

Strona główna > Technologia

0
lat na rynku
wyprodukowaliśmy ponad
0 ton
węgla drzewnego
Doskonałość technologiczna

Produkujemy węgiel drzewny oraz zieloną energię elektryczną

Technologia wykorzystywana przez OZEN przy produkcji energii
elektrycznej i węgla drzewnego została w pełni opatentowana i
uwzględnia efekt skali. Według najlepszej wiedzy Zarządu Spółki,
OZEN jest jedyną firmą na świecie, która wykorzystuje tego typu
rozwiązania technologiczne na tak dużą skalę.

Produkcja węgla drzewnego realizowana jest za pośrednictwem dwóch linii produkcyjnych pracujących równolegle, niezależnie od siebie.

Do produkcji węgla drzewnego wykorzystuje się wyselekcjonowane, głównie twarde gatunki drewna. Drewno po pobraniu do produkcji za pośrednictwem hydraulicznej gilotynie tnącej jest rozdrabniane na kawałki długości ok. 30cm. Rozdrobnione drewno poddawane jest suszeniu w zespole suszarń, skąd zasypywane jest ono do retorty pionowej, stanowiącej reaktor procesu termicznego rozpadu drewna. W retorcie w temperaturze do 550C następuje proces pirolizy drewna, wynikiem którego uzyskuje się  węgiel drzewny oraz odgazowane z drewna gazy drzewne. 

Opróżniany z retorty węgiel drzewny w temperaturze ok 50C zasypywany jest do zbiorników sezonowania węgla, skąd po okresie sezonowania oraz dalszego jego wychłodzenia, jest on ciągiem transportowym zasypany do urządzeń pakujących.

Wyprodukowany węgiel drzewny podczas transportu do urządzeń pakujących jest  sortowany względem wymaganej przez Klienta granulacji. Odseparowana podczas sortowania drobna frakcja węgla drzewnego wykorzystywana jest do produkcji brykietu w zlokalizowanej w OZEN Sp. z o.o.  Instalacji produkcji brykietu.

Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się parę przegrzaną wyprodukowaną w kotłach odzysknicowych zasilanych spalinami ze spalonych w piecach szybowych gazów drzewnych oraz dodatko parą przegrzaną wyprodukowaną przez kocioł biomasowy zasilany biomasą stałą. Para przegrzana wyprodukowana przez kotły odzysknicowe łączona jest w kolektorze parowym z parą przegrzaną wyprodukowaną w kotle biomasowym. Wyprodukowana para przegrzana rurociągami ukierunkowana jest do turbozespołu (turbiny parowej upustowo-kondensacyjnej), gdzie następuje wytworzenie energii elektrycznej. Ponieważ paliwo wykorzystywane do wytworzenia energii elektrycznej jest biomasą, OZEN Sp. z o.o. uznany jest za wytwórcę energii z Odnawialnego Źródła Energii (OZE), co uprawnia Firmę do sprzedaż tzw. Zielonych Certyfikatów. 

Zdjęcia instalacji produkcji węgla drzewnego

Zdjęcia instalacji produkcji zielonej energii elektrycznej

Ta strona korzysta z plików cookie

Kodzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plków cookie.